W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora można spotkać niezwykłych fachowców, którzy łączą rzemiosło z artystycznymi wyzwaniami w tworzeniu scenografii. W ramach cyklu „Złote rączki Opola” przybliżono sylwetki stolarza Radosława Gałka oraz ślusarza Edmunda Cierni. Ich praca, łącząca techniczną precyzję z artystyczną wizją, odgrywa kluczową rolę w realizacji najważniejszych projektów scenograficznych. Obaj panowie z pasją описują swoje zawody i związane z nimi wyzwania, które nieustannie ich motywują.
Radosław Gałek swoje doświadczenie w teatrze zdobył w 1998 roku, po wcześniejszej pracy w branży meblarskiej oraz jako konserwator. Jego talent i zaangażowanie od pierwszej premiery, przy której pracował, stały się fundamentem długiej i owocnej kariery w teatrze. Z kolei Edmund Ciernia do zespołu dołączył w 2009 roku, a jego nieoczekiwana kariera w zawodzie ślusarza zyskała rozpęd już od pierwszego dnia pracy, gdy musiał w błyskawicznym tempie poradzić sobie z wymagającymi projektami.
Obaj fachowcy podkreślają, jak ważna jest precyzja w ich pracy. Scenografia, która powstaje na podstawie artystycznych projektów, wymaga nie tylko ścisłej współpracy z projektantem, ale również umiejętności szybkiego reagowania na potrzeby wystawianych sztuk. Niezależnie od stresujących sytuacji przedpremierowych, radość tworzenia i spełnienia artystycznego wciąż ich napędza, a ich zaangażowanie wzbogaca doświadczenia widzów, którzy odwiedzają teatr.
Źródło: Urząd Miasta Opole
Oceń: Rzemiosło artystyczne w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora
Zobacz Także



