Porównanie domów pasywnych i energooszczędnych – co warto wiedzieć przed wyborem?


Budowa domu to ogromnie zajmujące i stresujące zajęcie. To w końcu jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego tak obciążająca pod względem psychicznym i fizycznym. Jedna z kluczowych decyzji dotyczy wyboru odpowiedniej technologii budowlanej, gdyż ma to niebagatelny wpływ na komfort mieszkania i koszty eksploatacyjne. Wśród opcji dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza domy pasywne i energooszczędne. Mimo że oba typy budynków oferują oszczędności energetyczne, to są między nimi różnice, które warto poznać. Pozwoli to na podjęcie słusznej decyzji dotyczące technologii budowania. W poniższym artykule porównamy więc domy pasywne i energooszczędne, co może pomóc przyszłym inwestorom w dokonaniu świadomego wyboru.

Czym różni się dom pasywny od energooszczędnego?

Zacznijmy od podstaw, wyjaśniając różnice między domem pasywnym i energooszczędnym. Oba zapewniają to, co najważniejsze – minimalizację zużycia energii. Niemniej, różni je podejście do tego celu. Dom pasywny w ciągu roku zużywa bardzo mało energii, mniej niż 15 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej (w przypadku domów energooszczędnych parametr ten wynosi ≤70 kWh na m2 na rok). 

Za tak dobry wynik odpowiada użycie zaawansowanej izolacji, wysokiej jakości okien oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Równie istotna jest optymalna orientacja względem słońca. To wszystko sprawia, że taki budynek praktycznie nie potrzebuje tradycyjnego systemu grzewczego. 

Domy energooszczędne zaś cechują się niższym zużyciem energii w porównaniu do tradycyjnych budynków, nie muszą jednak spełniać tak rygorystycznych norm, jak domy pasywne. Ich budowa opiera się na takich podstawach, jak solidna izolacja i nowoczesne rozwiązania technologiczne, co wpływa znacząco na niższe koszty eksploatacyjne. 

Warto zauważyć, że nowoczesne domy energooszczędne mogą osiągać bardzo zbliżony poziom efektywności energetycznej jak domy pasywne, szczególnie w przypadku domów szkieletowych. Odpowiadają za to między innymi technologie takie jak suchy jastrych i poszycie ścian szkieletowych. Pozwala to na uzyskanie wysokiej izolacyjności termicznej przy niższych kosztach budowy. 

Koszty budowy i eksploatacji: dom pasywny kontra energooszczędny szkieletowy

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii, niezwykle ważnej, bo związanej z kosztami budowy oraz eksploatacji. Biorąc to pod uwagę, nie ma wątpliwości, że dom pasywny wiąże się z wyższymi wydatkami początkowymi. Wynika to z tego, że takie zaawansowane technologie, jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy bardzo gruba izolacja, wymagają sporych nakładów finansowych. Domy pasywne są też bardziej wymagające pod względem precyzyjnego wykonania, co oczywiście przekłada się na wyższy koszt robocizny. 

Domy szkieletowe w standardzie energooszczędnym natomiast zapewniają dobry kompromis między tym, co kluczowe, czyli między kosztami budowy a efektywnością energetyczną. Jakby tego było mało, warto pamiętać, że w porównaniu do tradycyjnych budynków, dom prefabrykowany pod klucz w technologii szkieletowej jest bardzo szybki do postawienia. Biorąc dodatkowo pod uwagę wysokiej jakości materiały, takie jak świeże drewno konstrukcyjne oraz nowoczesne materiały izolacyjne, koszty eksploatacyjne są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych budynków. Domy szkieletowe całoroczne zapewniają doskonałą izolację, dzięki czemu możemy cieszyć się komfortem cieplnym przez cały rok, minimalizując jednocześnie potrzebę dodatkowego ogrzewania. 

Komfort cieplny i akustyczny w domach pasywnych i energooszczędnych

Widzimy więc, że komfort cieplny w obu typach domów jest bardzo wysoki, choć różnice w technologii budowy decydują o tym, w jaki sposób te dobre parametry zostają osiągnięte. W domu pasywnym to możliwe za sprawą ścisłych norm izolacyjnych, dzięki czemu przyjemna, komfortowa temperatura panuje przez cały rok. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest minimalne. To dlatego, że ogrzewanie w domach pasywnych opiera się w dużej mierze na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wewnętrznego oraz na promieniowaniu słonecznym. 

Nowoczesne domy energooszczędne uzyskują zadowalający rezultat głównie za sprawą zastosowanego systemu ogrzewania. Domy szkieletowe energooszczędne korzystają z tak sprawdzonych rozwiązań, jak pompy ciepła czy ogrzewanie podłogowe. Zapewnia to efektywne ogrzewanie przy niskim zużyciu energii. Równie istotne znaczenie ma zastosowanie dobrych materiałów izolacyjnych, takich jak styropian lub wełna mineralna, co wpływa pozytywnie na wysoką efektywność energetyczną, jak również komfort cieplny w pomieszczeniach. 

Wraz z tymi korzyściami, zyskujemy też komfort akustyczny! W domach pasywnych, w których występuje grubsza izolacja i bardziej szczelne okna, poziom izolacji dźwiękowej stoi na najwyższym poziomie. Ma to znaczenie zawsze, a już szczególnie w miejscach, gdzie panuje duży hałas. Niemniej, domy szkieletowe w technologii energooszczędnej również oferują wystarczający komfort akustyczny, szczególnie jak zastosowane materiały są odpowiednio dobrane. 

Jak widzimy, jedno i drugie rozwiązanie jest warte uwagi. Jeśli bowiem chcemy mieszkać komfortowo, nie martwiąc się wysokimi rachunkami za energię, dom pasywny lub dom energooszczędny zapewni nam pełen spokój.


Oceń: Porównanie domów pasywnych i energooszczędnych – co warto wiedzieć przed wyborem?

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:22